X
تبلیغات
زولا
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389 ساعت 11:11

با توجه به آسیب های برآمده از طلاق در جامعه نهادهای متولیان فرهنگی به ویژه شورای فرهنگی اجتماعی زنان با توجه به رسالت اجتماعی فرهنگی خود باید به مسائل آموزشی زندگی به جوانان آماده ازدواج اقدام نموده و آموزش های فنی هنری را برای بانوان مطلقه فراهم نماید تا آنها به خاطر مسائل مالی دچار مشکلات رفتاری در جامعه نگردند.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از ایونا، متخصص علوم رفتاری با اشاره به روند رو به افزایش طلاق گفت: با توجه به 114 هزار و 674 واقعه طلاق تا بهمن سال گذشته یعنی در طول 11 ماه می توانیم بگوییم هر ساعت 14 طلاق در کشور اتفاق افتاده و 14 زن بیوه به جامعه اضافه شده و آسیب های متعددی از این رهگذر به جامعه وارد می شود.

مجید ابهری آسیب شناس اظهار داشت: با توجه به 114 هزار و 674 واقعه طلاق تا بهمن سال گذشته یعنی در طول 11 ماه می توانیم بگوییم هر ساعت 14 طلاق در کشور اتفاق افتاده است.

وی افزود: این آمار بیانگر این مسئله است که 28 انسان ضربه عاطفی دیده اند و اگر 50 درصد از آنها بچه داشته باشند روزی 7 بچه بلاتکلیف و فاقد سرپرست رسمی شده است و آینده شان به خطر افتاده است و 14 زن بیوه به جامعه اضافه شده و آسیب های متعددی از این رهگذر به جامعه وارد می شود.

این آسیب شناس با مطرح کردن این پرسش که به راستی چرا چنین اتفاقاتی ر کشور می افتد، تصریح کرد: فاصله گرفتن از ارزش های دینی و معیارهای اخلاقی، توجه به ظواهر امر یعنی عشق ها و آشنایی های زود گذر خیابانی و تلفنی و عدم بهره گیری از تجارب والدین و بهره نگرفتن از مشاوره اصلی ترین دلایل وقوع این آمار تاسف انگیز است.

ابهری خاطر نشان کرد: یکی از اصلی ترین دلایل طلاق که همواره به خاطر مسائل فرهنگی اجتماعی مغفول مانده و مطرح نمی شود مساله اختلاف جنسی و تضاد بیشتر در این زمینه است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به دلیل برخی باورهای فرهنگی، تربیت جنسی به شکل یک تابو در آمده و والدین و نهاد های فرهنگی کمتر درباره آن صحبت می کنند.

وی در ادامه ضمن معرفی عدم تفاهم جنسی و ضعف آن به عنوان یکی از زیربنایی ترین علل وقوع طلاق گفت: با توجه به آسیب های برآمده از طلاق در جامعه نهادهای متولیان فرهنگی به ویژه شورای فرهنگی اجتماعی زنان با توجه به رسالت اجتماعی فرهنگی خود باید به مسائل آموزشی زندگی به جوانان آماده ازدواج اقدام نموده و آموزش های فنی هنری را برای بانوان مطلقه فراهم نماید تا آنها به خاطر مسائل مالی دچار مشکلات رفتاری در جامعه نگردند.

ابهری با اشاره به اصلی ترین راهکارهای کاهش آمار طلاق افزود: آموزش و اطلاع رسانی در مورد ازدواج های اینترنتی و پستی، نشان دادن جایگاه ویژه نظریات والدین و مشاورین در انتخاب، پررنگ نمودن باورهای دینی و اخلاقی در گزینش همسر، اصلی ترین راه کاهش آمار طلاق اند.

متخصص علوم رفتاری باورهای دینی را به عنوان اصلی ترین موانع در مقابل طلاق معرفی کرد و اظهار داشت: باورهای دینی زندگی با دوام و شاد را برای زوجین تامین و تضمین می نمایند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo